piątek, 26 czerwca 2015

Na dobre sny :)

Hejka :) Na początek Chciałam życzyć wszystkim wspaniałych wakacji :) Ja osobiście skończyłam szkołę w tamtym roku ;) Fajnie było i w sumie za niektórymi sytuacjami tęsknie.

Ok. Dzisiejszy post będzie o Łapaczach Snów.

Każdy je zna i są dosyć popularnym motywem. Są na tapetach telefonów, na tatuażach, na ścianach. Ale jak zaczęła się ich historia?
Dla niektórych łapacze snów są psychicznym filtrem, tarczą przeciwko złu w naszym umyśle i świecie, który nas otacza. Dla innych te ręcznie wykonywane przyrządy mają znaczenie religijne, odwołujące się do czasów burzliwych przemian. Jeszcze dla innych łapacz snów jest po prostu darem od dobrych mocy.
Tubylcza ludność Ameryki w swej wspaniałej prostocie wierzy, że w powietrzu znajdują się zarówno dobre, jak i złe sny. Tradycyjnie łapacze snów wieszano w tipi nad legowiskami i kołyskami dzieci. Legenda mówi, że dobre sny przechodzą przez otwór w środku i trafiają do śpiącego, zaś złe są więzione w sieci i giną w świetle dnia. Wielu tubylczych Amerykanów wierzy, że gdy śpimy sny opuszczają nas. Dzięki łapaczowi snów, duch snu prowadzi złe sny do pułapki w sieci, a dobrym pozwala prześlizgnąć się przez okrągły otwór, by mogły się spełnić. Wraz z pierwszymi promieniami słońca złe sny złapane w sieci unicestwiają się.
Obecnie łapacze snów są popularne nie tylko wśród Indian. Jego rosnąca popularność jest spowodowana tym, iż jest łatwym do wykonania elementem sztuki Indiańskiej. - Do ozdobienia łapacza snów używa się przeważnie piór i paciorków, ale różnorodność tych przyrządów równa się różnorodności snów.

JAK ZROBIĆ WŁASNY ŁAPACZ SNÓW?

To wcale nie jest tak bardzo trudne i skomplikowane na jakie wygląda. 

POTRZEBNE MATERIAŁY:
1.Wierzbowa gałązka.
2.Kawałek miękkiej skóry do oplecenia gałązki (można w ostateczności nie oplatać).
3.Ścięgno do zrobienia sieci (zamiast ścięgna można użyć kordonka lub muliny - po nawoskowaniu imituje ścięgno).
4.Rzemyki do zrobienia frędzli.
5.Dowolne ozdoby łapacza (puchy, duże koraliki, pióra i piórka, kolorowe sukno, kamyki, włosy, futerko, pazury itd.).

WYKONANIE :
1. Zrobić obręcz z cienkiej gałązki wierzby. 
2. Owinąć obręcz skórą, pozostawiając końce wystarczająco długie by je związać. 
3. Utkać pajęczynę ze ścięgien. Umieścić wiązania w jednakowych odległościach dokoła obręczy, za wyjątkiem odległości między pierwszym i ostatnim wiązaniem, które powinno być mniejsze od pozostałych. 
4. Przywiązać skórzane frędzle. 
5. Udekorować koralikami, muszelkami, kamieniami, piórami itd.

źrodło

No i to tyle :) Wcale nie takie skomplikowane prawda? A to naprawdę wspaniała dekoracja. Zawsze możecie zrobić komuś taki na prezent. jestem pewna, że się ucieszy. Na zakończenie mój łapacz snów. Trzymajcie się :) 2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy wpis. Chyba sama zrobię takiego łapacza snów :)

    http://zwykladziewczynazmarzeniami.blogspot.be/#_=_

    OdpowiedzUsuń
  2. WOAH! Zajebiaszczy :D Też taki chcę D: Spróbuje zrobić, zobaczymy co z tego wyjdzie xD

    OdpowiedzUsuń