czwartek, 1 października 2015

Tydzień zakazanych książek.

Cenzura to rzecz oczywista i każdemu dobrze znana. Niektórzy najchętniej ocenzurowali by wszystko. Dotyczy to również książek. No cóż wolność słowa nie koniecznie jest wolna.
Tydzień zakazanych książek obchodzony jest od 1982 roku. W Polsce obchodzony jest dopiero piąty raz i przypada on na ten własnie tydzień od 27 września do 3 października.
Kiedy się to zaczęło w Ameryce chcieli usunąć ponad 11 tysięcy książek. Nawet "Czerwonego Kapturka"!. Ponoć jest zbyt brutalny. Wierzcie mi, znam gorsze książki.
No ok. A właściwie to jakie książki znajdują się na liście zakazanych? Nie znalazłam pełnej listy, ale wybrałam kilkanaście najciekawszych książek,które powtarzały się na stronach z tym tematem.

źródło


1.Folwark Zwierzęcy- George Orwell.
Podobno zakazana przez pokazany ustrój totalitarny, nawiązujący do rosyjskich władz.

2.Biblia.
Czemu mnie to nie dziwi?

3.Cierpienia młodego Wertera.-Johann Wolfgang van Goethe.
Wkrótce po ukazaniu się książki, przez Europę przeszła fala samobójstw, popełnianych przez nieszczęśliwie zakochanych mężczyzn.

4.Księga tysiąca i jednej nocy.

5.Pamiętniki Fanny Hill- John Cleland.
Osiemnastowieczny bestseller o życiu prostytutki został zakazany w Massachusetts w 1821 r., jak się można domyślić - za obsceniczność. Pierwsza książka, która była przedmiotem sprawy sądowej o obrazę obyczajów w USA.

6.Zabić Drozda.-Harper Lee.
Rasistowskie obelgi.

7.Charlie i fabryka czekolady.-Roland Dahl.

8.Czerwony kapturek -Bracia Grimm.
Została zakazana między innymi przez butelkę wina w koszyku. Naprawdę niektórym wiele nie trzeba...

9.Cztery pory roku- Stephen King.
Niespełnianie standardów społecznych.

10.Dziennik- Anne Frank.
Ojciec Anne usunął z pamiętnika fragmenty, gdzie np. skarżyła się na egoizm innych, jednak wydawcy to nie wystarczyło i zażądał usunięcia kolejnych fragmentów, np. o menstruacji Anne i jej siostry. Niemieckie wydanie książki pociągnęło za sobą kolejne ingerencje w treść; usunięto fragmenty uznane za obraźliwe dla Niemców. Rodzice amerykańskich uczniów oskarżali książkę o niestosowność, podważanie autorytetu dorosłych. Jeden z rodziców arabskiego pochodzenia nie chciał, aby jego dziecko omawiało w szkole utwór, którego bohaterką jest Żydówka. Natomiast w 1983 r. w Alabamie chciano usunąć książkę z listy lektur, gdyż uznano ją za... zbyt przygnębiającą. Zakazano jej w Libanie za pozytywne przedstawienie Żydów i Izraela.

11.Jądro ciemności.-Joseph Conrad.
Książka była atakowana za rasistowskie wydźwięki . Wzbudzała konsternacje i oburzenie.

12.Kod Leonarda da Vinci- Dan Brown.

13. Oliver Twist-Charles Dickens.
Książkę oskarżano o antysemityzm. W 1949 r. grupa żydowskich rodziców w Nowym Jorku oskarżyła miejską radę edukacji, domagając się wycofania utworu ze szkół. Sąd odrzucił wniosek, orzekając, że usuwanie książek ze szkół nie przyczyni się do osłabienia uczuć antyreligijnych.

14.Przeminęło z wiatrem- Margaret Mitchell.
Znowu rasistowski język.

15. Przygody Tomka Sawyera -Mark Twain.
Zakazano jej w pokoju dziecięcym w Brooklynie, bibliotekach publicznych w Nowym Jorku, Denver i Kolorado (1876 r.), a także w Pensylwanii (1994 r.) za rasistowski język.

16. Ferdydurke -Witold Gombrowicz.

17. Zbrodnia i kara- Fiodor Dostojewski.

18. Inny świat- Gustaw Herling Grudziński.

19. Wieczór trzech króli- William Szekspir.

20. Mein Kampf- Adolf Hitler.
Książka budziła liczne protesty jeszcze przed opublikowaniem zarówno w USA jak i w Europie. We wrześniu 1933 r. zakazano sprzedaży książki w Pradze, miesiąc później w Katowicach (sąd uznał ją za „obraźliwą”).

21.Grona gniewu- John Steinbeck.

22.Lot nad kukułczym gniazdem -Ken Kesey.
Zakazana w wielu amerykańskich szkołach, m.in. w Colorado (1971), Ohio, Nowym Jorku, Idaho, Waszyngtonie, głównie za wulgarne słownictwo, gloryfikowanie działalności przestępczej, opisy brutalności i przyczynianie się do zepsucia młodzieży. W jednaj z kalifornijskich szkół została wycofana (2000) ze względu na rodziców, którzy skarżyli się na wybór przez nauczycieli „śmieci” jako lektur.

źródło


Oczywiście lista jest o wiele dłuższa. No a teraz przyznać się! ile z tego czytaliście? Ja się przyznaje bez bicia, że sporo. I w dodatku kilka mam w domu. Tak spalcie mnie na stosie.
Moim zdziwieniem natomiast było to, że na żadnej z list nie znalazłam Harry'ego Pottera, 50 twarzy Greya, Zmierzchu. A kiedyś słyszałam,że należą one do kanonu ksiąg zakazanych. No ale cóż. Ludzie ciągle będą przekraczać kolejne granice, aby ograniczać wolność słowa. I są też tacy którzy będą je łamać. Bo sami widzicie, że niektóre książki znacie ze szkolnych lektur.
A ja będę czytać nawet jak to zostanie całkiem zabronione. I mam nadzieje, że Wam też nikt nie zamąci umysłów ograniczeniami o wolności słowa :)
Trzymajcie się ciepło :)

3 komentarze:

 1. wiesz że ja miłośnikiem książek nie jestem ;d ale oficjalnie zakazuje lekture greya bo to gorszy ;D hahaha , buziaki ;* http://creamshine.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Według mnie to Cierpienia Młodego Wertera powinny być zakazane w szkołach - serio. Czytając to, cierpiałam. O to chodziło?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Została zakazana przez fale samobójstw, która zapanowała po wydaniu książki

   Usuń